Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare masina valoare mica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare masina valoare mica

am cumparat o masina auto cu 2140 lei , complet amortizata , este obligatoriu sa o mai amortizez si eu ?
mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporala care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este detinut de o inteprindere pentru a fiu utiliata in productia de bunuri si prestarea de servicii , pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative.
b)are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului
c) are o durata de utilizare mai mare de un an.
Daca intruneste conditiile mentionate mai sus , se amortizeaza.
Din punct de vedere fiscal amortizarea se calculeaza incepand cu luna urmatoare celei in care mijlocul fix amortizabil se pune in functiune.
Trebuie sa o amortizati daca ati achizitionat-o pentru a va folosi in activitatea firmei. Puteti opta pentru amortizarea linira pe 4 ani si veti inregistra in contabiliate o cheltuiala lunara de 44,58. La inventarierea patrimoniala acest bun achizitionat nu mai poate avea aceeasi valoare (de 2140 in cazul dvs).