Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Mijloc fix sau obiect de inventar într-o instituție ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Mijloc fix sau obiect de inventar într-o instituție publica?

Mijloc fix sau obiect de inventar? Lucrez într-o instituție publica și intenționez sa achiziționez un aparat de măsurat priza pământ. Are durata de 3 ani și 6.600 lei, valoare. Cum îl înregistrez în contabilitate ?
george-neagu, moderator
Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este deţinut şi utilizat în producţia, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terţilor sau în scopuri administrative;
b) are o valoare fiscală egală sau mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului, (respectiv 2.500 lei)
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
este mijloc fix si il inregistrati pe contul 2132 iar codul de clasificare din catalogul mijloacelor fixe este 2231 durata amortizare intre 4-8 ani, dupa parerea mea.