Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MIJLOC FIX SAU NU?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MIJLOC FIX SAU NU?

Un televizor cu o valoare de 1859 tva inclus- mijloc fix sau obiect de inventar?
Daca firma e platitoare de TVA, e obiect de inventar.
Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporala care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este detinut si utilizat in productia, livrarea de bunuri sau in prestarea de servicii, pentru a fi inchiriat tertilor sau in scopuri administrative;
b) are o valoare fiscala mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului, la data intrarii in patrimoniul contribuabilului;
c) are o durata normala de utilizare mai mare de un an.

Valoarea de intrare (valoarea fiscala) a mijloacelor fixe este de 1800 lei (fara tva)...vezi baza legala HG 105/2007. Televizorul a carei valoare de intrare este 1859 lei (1499,19 fara tva) este considerat obiect de inventar.