Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Un aparat masurat prize pamant poate fi incadrat la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Un aparat masurat prize pamant poate fi incadrat la obiecte de inventar?

Unitatea achizitioneaza un aparat masurat prize pamant in valoare de 6600 lei.
Poate fi incadrat la obiecte de inventar?
Face parte din grupa 2.2. APARATE ȘI INSTALAȚII DE MĂSURARE, CONTROL ȘI REGLARE, inclusa in CATALOGUL PRIVIND CLASIFICAREA ȘI DURATELE NORMALE DE FUNCȚIONARE A MIJLOACELOR FIXE ?
george-neagu, moderator
(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este deţinut şi utilizat în producţia, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terţilor sau în scopuri administrative;
b) are o valoare fiscală egală sau mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului, (2500)
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.