Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumulare pensie-salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumulare pensie-salariu

la ce se refera noua lege cumulare pensie-salariu (la bugetari)? lege care se afla la semnat la Presedinte

Pe scurt: un pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu un salariu de bugetar indiferent de cuantumul pensiei sale.
Legea pentru abrogarea unor prevederi din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri
şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional

Articol unic:
Litera c) a articolului 1 şi Capitolul IV - Măsuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, în scopul reducerii cheltuielilor bugetare , cuprinzând articolele 17-26, din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuie
lilor publice, susţinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 761 din 9 noiembrie 2009, cu modificările şi completările ulterioare, se abrogă.

In acest sens, pensionarii care pot cumula pensia cu venituri , o pot face fara nicio restrictie cu privire la cuantumul veniturilor.