Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Abrogare prevederi privind cumulul pensiei cu salariul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Abrogare prevederi privind cumulul pensiei cu salariul in sectorul bugetar

Legea nr. 134/2014 pentru abrogarea unor prevederi din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional, publicată în Monitorul Oficial al României nr. 753 din 16 octombrie 2014.

Articol unic :
Litera c) a articolului 1 şi capitolul IV "Măsuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, în scopul reducerii cheltuielilor bugetare", cuprinzând articolele 17-26, din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 761 din 9 noiembrie 2009, cu modificările şi completările ulterioare, se abrogă.

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia României, republicată.

Legea va intra in vigoare de la 19.10.2014
Aveti idee (pe scurt) care este expunerea de motive pentru aceasta lege?
O gasiti aici
[ link extern ]
Multumesc