Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se pierde copil sau pensia daca mama se recasatoreste ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se pierde copil sau pensia daca mama se recasatoreste ?

am si eu o mica problema am o prietena care a divortat acum cativa ani sa terminat divortul in conditii amiabile tin sa precizez ca prietena a avut si un copil din aceasta casnicie fostul sot plateste pensie alimentara intrebarea mea este catre dumneavoastra daca acum prietena se va recasatori va pierde pensia alimentara sau mai rau copilul va multumesc si astept raspuns din partea cuiva care ma poate ajuta
Cui plateste pensie alimentara, copilului sau si fostei sotii?
ii plateste sotiei pentru copil
Deci numai pentru copil, ca urmare chiar daca mama copilului se recasatoreste tatal este obligat sa plateasca in continuare pensie alimentara pentru copil.
inca o intrebare va rog frumos copilul are 14 ani tatal acum la momentul actual poate sa o dea in judecata pe mama pentru ai lua copilul sau nu are aceasta posibilitate sau eu stiu daca are aceasta posibilitate in ce termeni si conditii va multumesc
Are oricand posibilitatea sa ceara ca minorul sa locuiasca cu el, conteaza si daca minorul vrea.