Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mai trebuie platita pensia alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mai trebuie platita pensia alimentara?

Daca dupa divort sotia obtine custodia copilului, eu va trebui sa platesc pensie alimentara.
Daca ea se recasatoreste, ea va mai primi pensia alimentara pentru copil (conform art. 41 alin. 5 C. Fam. ----> " În toate cazurile, dreptul la întretinere înceteazã prin recãsãtorirea sotului îndreptãtit sã o primeascã.")?
Multumesc!
ceea ce cunoasteti dv. se refera la doua notiuni diferite. pensia de intretinere pentru copilul nascut in timpul casatoriei si incredintat mamei in urma unei actiuni de divort se plateste pina la virsta de 18 ani, daca acesta nu urmeaza cursurile universitare de zi si, 23 ani daca urmeaza cursurile universitare de zi. pensia de intretinere pentru sotul aflat in dificultate este alta problema.
Pensia de intretinere este obligatia pe care o datorati copilului al carui tata sunteti si nu sotiei sau altei persoane,rolul acesteia fiind sa ajute la cresterea si educarea acestui copil si aceasta este in beneficiul exclusiv al acestuia.
Casatoria fostei sotii cu alta persoana nu inlatura obligatia pe care o aveti fata de minorul al carui tata,totusi sunteti,repet, FATA DE MINOR.
in primul rand, copilul dvs primeste pensie de la tatal sau, nu ''ea''
nu ve-ti mai plati pensie doar in cazul in care sotul fostei sotii doreste sa adopte copilul dvs si dvs sunteti de acord ..