avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara copil major

Daca tatal meu i a platit pensia alimmentara fetei lui vitrege pana la varsta de 18 ani, iar mama fetei vrea sa il dea inca o data in judecata, se poate? Adica fata a terminat liceul, si acum face niste cursuri. Si are 20 de ani in momentul de fata. Mai e posibil sa platesaca pensia alimentara in continuare?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 15:44, 30 Iunie 2019
Dați detalii mai clare, că ceva nu se leagă din ce spuneți. Dacă fata este VITREGĂ, el ca soț al mamei fetei nu are nici o obligație față de copilul soției.

Fata vitregă are tatăl ei natural care are obligația prin lege sa-i plătească pensie de întreținere.

Tată dvs nu putea fi obligat la plata pensiei pentru un copil care nu este al lui.
Față de copilul/copii soțului nu ai nici drepturi, și nici obligații.

Clarificați cum stau de fapt lucrurile. Este fata lui naturală, sau este fata fostei lui soții`?
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2019
Dapix, utilizator
Este fata lui naturala
Si ce ati vrut sa ziceti cu vitrega ?
In fine.. doar fata il poate da in judecata daca nu se poate intretine prin munca ca urmeaza acele cursuri.
Dacă fata nu-i vitregă, atunci are dreptul legal să-l dea în judecată de tatăl ei pentru pensie de întreținere, până la vârsta de 26 de ani, dacă duce la judecătorie adeverință că își continuă studiile.

Deci, copilul major poate obține pensie de întreținere până la 26 de ani, dar numai dacă își continuă studiile.

Fosta soție, adică mama fetei, nu-l poate da în judecată pe tata, deoarece ea nu are calitate procesuală. Fata e singura care are capacitatea procesuală să-l dea în judecată.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara asavin asavin Buna ziua! AM o prietena divortata de ceva timp. Dupa ce copilul a implinit 18 ani fostul sot a sistat plata pensiei alimentare. Copilul acum este inscris ... (vezi toată discuția)
Tatăl vitreg vrea sa ma dea afara din casa ... Mircea Florentin Mircea Florentin Bună ziua! Am 18 și locuiesc cu mama mea naturala și cu tatăl vitreg în apartamentul tatălui. Ei doi nu s-au casatorit și nu au acte. Tatăl meu a ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara ContSters425153 ContSters425153 Buna ziua, am un copil in intretinere ,cu varsta de 22 ani,dupa divort,care este student la facultatea de medicina si casatorit ,tinerii casatoriti dorind sa ... (vezi toată discuția)