Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere minor după căsătoria ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere minor după căsătoria părintelui rezident

Buna ziua....de curand m-am recasatorit avand in grija fetita din prima casatorie intrebarea mea este daca se mai primeste sau nu pensia alimentara daca te recasatoresti. Multumesc anticipat.
Obligatia de intretinere este fata de copil, nu are importanta daca unul dintre parinti se recasatoreste.
Multumesc frumos pt raspuns.
AmySor, utilizator
Firesc ar fi ca prin recasatorirea dvoastra, sa se stinga obligatia de intretinere a tatalui. Cred ca asa vi s-a parut si dvoastra, din moment ce ati intrebat... Dar, nefiresc, tatal va ramane obligat la intretinere, chiar daca dvoastra si copiii comuni locuiti impreuna cu un alt barbat.
De ce Asaofi? Prin recasatorirea doamnei se stinge si dreptul de vizita al tatalui cumva, daca judecam asa?
Tatal ramane cel care i-a dat viata, sotul mamei este sotul mamei. Este absolut normal ca barbat, parinte sa iti intretii copilul.
Probabil ca userul a intrebat pentru ca a vazut in filme ( in special cele americane) cum fostii se bucura cand li se recasatoresc fostele pentru ca nu mai platesc pensie alimentara. Insa in US dupa divort se plateste si pensie fostei sotii, ai sau nu copii cu ea.
In Romania, ramai tatal copilului tau cu drepturi si obligatii indiferent de numarul de soti ai fostei. Adica platesti pensia alimentara.
Mi s-ar parea aberant sa te mai numesti tata dar sa-ti intretina altcineva copilul.
Sotul dvs nu are obligatia sa va intretina copilul, copilul e in intretinerea parintilor sai , adica a dvs si a tatalui ei biologic.
Nu inteleg de ce unora li se pare firesc ca in acest caz, obligatia de intretinere din partea tatatlui sa inceteze, dar fiecare cu conceptia lui.