Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie dupa recasatorirea parintelui care are custodia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie dupa recasatorirea parintelui care are custodia

Daca parintele care are custodia se recasatoreste, parintele care plateste pensia alimentara mai are obligatia sa plateasca?
Da, pt ca cel ce plateste, ramane parinte
Conform legislatiei, parintele datoreaza copilului obligatia de intretinere.In fapt, parintele plateste pensie alimentara copilului, nu fostului sot.
ciudata intrebare??? Prin recasatorire copilul devine automat copilul noului sot?si eu care credeam caeste vorba de o fiinta umana, nu de o masina...:O