Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea

Un prestator de servicii sociale privat finantat de catre consiliul judetean, m-a concediat prin reducerea postului, conform art. 75 coroborat cu art. 65 din L53/2003, si nu mi-a oferit alt loc de munca desi exista posturi vacante si indeplinesc conditii, mai mult a si angajat in aceeasi luna alta persoana fara concurs si fara experienta pe un post vacant pe care si eu indeplineam conditii, am castig de cauza in proces ? presupun ca da, conform codului muncii,
Interbare :daca castig procesul firma va fi obligata sa imi restituie salariile si sa ma reangajeze, chiar daca eu dupa terminarea preavizului am fost angajata de un alt angajator, fara a fi nevoita sa apelez la serviciile AJOFM ? Multumesc
Florelia, utilizator
1. În cazul desfacerii contractului individual de muncă, în temeiul art. 65 din Codul muncii, angajatorul nu are obligaţia de a oferi un loc de muncă salariatului concediat.

2. In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
De asemenea, la solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.