Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna seara,

1.Sunt nascut in august 1954.
2.Lucrez ca inginer din septembrie 1979.
3.Am facut 5 ani de facultate la zi si armata 8 luni si jumatate (termen redus).
4.Am lucrat 8 ani in grupa a-2-a de munca in procent de 75%.
5. Am lucrat 2 ani si 3 luni in grupa 1 de munca in procent de 100%.
6. Am 35 de ani de cotizatie.
Tinand cont ca in Parlament se afla 2 legi (L549_2014 si L551_2014) prin care la 2 ani de grupa 1 se acorda 1 an de reducre va intreb?
- Pot iesi in aceste conditii la pensie la 63 ani (adica in august 2017)?
-Tot in aceste conditii, se iau in considerare de la varsta de 63 de ani facultatea si armata ca vechime ?

Va multumesc anticipat !

Florin Neagu.
Daca se va face acea modificare-limita de varsta la 63 de ani.
Faculatea si armata sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si se valorifica la pensia pentru limita de varsta.