Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate lucra dupa pensionare ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate lucra dupa pensionare ?

Buna seara. As avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Sora mea e nascuta la data de 9 mai 1955. Lucreaza la o institutie publica. M-am uitat in anexa 5 si am vazut ca trebuie sa se pensioneze in luna iunie 2015. Intrebarea ar fi ca dupa luna iunie 2015 mai poate sa lucreze la aceeasi institutie sau in alta parte sau nu, iar in caz afirmativ care ar fi baza legala. Si cat ar mai putea sa lucreze: 1 an - 2 ani...Multumesc pentru ajutor si va doresc toate cele bune.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos adriana_c :)
Art. 17 din Legea nr. 329/2009 a fost abrogat recent (la data la care ați deschis această discuție în forum eu așteptam promulgarea și publicarea legii de modificare în Monitorul Oficial). Prin urmare, cel puțin deocamdată, sora dvs. va putea cumula pensia cu alte venituri realizate într-o instituție publică fără a exista vreo limită.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Vedeti si acest link
www.avocatnet.ro/content/for...