Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lntrerupere somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lntrerupere somaj

Sunt in somaj de 2 luni.Am gasit loc de munca pe perioada determinata de 3 luni cu 4 ore/zi . Dupa aceasta perioda de 3 luni lucrate mai pot beneficia de somaj in continuare ?
Conform Legii nr.76/2002:
Art. 45
(1)Suspendarea platii
indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
c)la data incadrarii in munca, conform legii, pe perioada determinata de cel mult 12 luni;
....
(2)Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendarii.
(3)Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. b), c), e)-i) si k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 30 de zile calendaristice de la data incetarii situatiei care a condus la suspendare.

Prin urmare, la incetarea c.i.m. veti beneficia de somaj in conditiile mentionate de alin.3 de mai sus.