avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul de iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul de iesire la pensie

buna seara, as dori sa va rog sa ma lamuriti in legatura cu o problema legata de dreptul tatalui meu la pensie. tata e nascut pe 10 iulie 1955, are o vechime totala in munca de 37 ani si 7 luni din care: 23 ani si 8 zile in grupa 2 si 1 an si 8 zile grupa 1. Cand are dreptul sa depuna dosarul pentru pensie? Mentionez ca o doamna de la casa judeteana de pensii iasi i-a zis ca anul cu grupa 1 nu se ia in considerare pe motiv ca ...e doar un an. Mi se pare aberant raspunsul si as dori sa imi spuneti daca e legea asa sau doamna nu isi stie atributiile. Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ContSters331913 , utilizator 20:26, 6 Octombrie 2014
In condiţiile legislatiei actuale, tatăl va putea iesi la pensie la 60 de ani - 10 iulie 2015.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa imi explicati de ce nu iese mama la pensie anticipata partial paunlaura paunlaura Este nascuta in luna mai 1955, are vechime in munca 32 ani, din care 19 ani 11 luni si 28 zile incadrate la grupa a II a 100%. Daca varsta standard de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie necula_danut30 necula_danut30 buna ziua, ma numesc Constantin gheorghe nascut la 23-10-1955,am lucrat 37 de ani din care 22 de ani grupa a doua 100% 2 ani si 6 luni conditii deosebite,1 an ... (vezi toată discuția)