Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul de iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul de iesire la pensie

buna seara, as dori sa va rog sa ma lamuriti in legatura cu o problema legata de dreptul tatalui meu la pensie. tata e nascut pe 10 iulie 1955, are o vechime totala in munca de 37 ani si 7 luni din care: 23 ani si 8 zile in grupa 2 si 1 an si 8 zile grupa 1. Cand are dreptul sa depuna dosarul pentru pensie? Mentionez ca o doamna de la casa judeteana de pensii iasi i-a zis ca anul cu grupa 1 nu se ia in considerare pe motiv ca ...e doar un an. Mi se pare aberant raspunsul si as dori sa imi spuneti daca e legea asa sau doamna nu isi stie atributiile. Multumesc frumos!
In condiţiile legislatiei actuale, tatăl va putea iesi la pensie la 60 de ani - 10 iulie 2015.
~ Conținut șters la cerere ~