Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog sa imi explicati de ce nu iese mama la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog sa imi explicati de ce nu iese mama la pensie anticipata partial

Este nascuta in luna mai 1955, are vechime in munca 32 ani, din care 19 ani 11 luni si 28 zile incadrate la grupa a II a 100%.
Daca varsta standard de pensionare pe perioada august 2009-noiembrie 2009 pentru femei este de 58 ani si 8 luni, scaderea de 5 ani pentru ca are stagiul de 30 ani ar insemna ca poate iesi la pensie anticipata partial la 53 ani si 8 luni.
Acum are 54 ani si 4 luni si i s-a spus de la casa de pensii ca iese la 55 de ani.
A pierdut sau nu aproape un an de pensie?
Legea este sau nu aceeasi pentru toata lumea?
Are sau nu dreptul sa iasa la pensie?
Nu are venituri de 2 ani si de aceea este atat de dureros pentru ea sa afle ca dupa atatia ani de munca pentru ea nu se poate face nimic.
Dvs ati facut referire la Anexa 3:
perioada august 2009-noiembrie 2009 - varsta = 58/8
si calculam: 2009.oct. - 58/8 = feb. 1951 deci...o femeie nascuta in feb 1951 poate solicita pensie in oct 2009 si cautati aceasta data in ANEXA 9
- Pt mama dvs care este nascuta in mai 1955 se tine cont de data nasterii din ANEXA 9, adica
mai 1955 + 60 ani = mai 2015 - pensie lim varsta
Poate solicita pensie anticipata in mai 2010 dar numai pt 1 an de zile. Din mai 2011 intra in pensie lim varsta cu reducerea varstei cu 4 ani, urmare celor 19 ani de gr II
Va multumesc pentru raspuns.