Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 19 - pensii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 19 - pensii

intrebarea este simpla: anexa III la legea 19 spune ca esalonarea varstei standard de pensionare se face pana in 2013 si in perioada august-noiembrie 2007 ea este de 58 ani si 2 luni. pe de alta parte exista tabelul care determina varsta standard de pensionare in functie de sex si data nasterii (unde spune de exemplu ca o femeie nascuta in aug. 1954 iese la pensie la 59 ani si 10 luni).
Deci care este varsta standard de pensionare ? 58/2 sau 59/10 ? Ceva imi scapa si nu stiu ce. Multumesc !

intrebarea este simpla: anexa III la legea 19 spune ca esalonarea varstei standard de pensionare se face pana in 2013 si in perioada august-noiembrie 2007 ea este de 58 ani si 2 luni. pe de alta parte exista tabelul care determina varsta standard de pensionare in functie de sex si data nasterii (unde spune de exemplu ca o femeie nascuta in aug. 1954 iese la pensie la 59 ani si 10 luni).
Deci care este varsta standard de pensionare ? 58/2 sau 59/10 ? Ceva imi scapa si nu stiu ce. Multumesc !

E simplu : in perioada aug-noiembrie 2007 varsta standard de pensionare este 58/2( adica femeile nascute in iunie-septembrie 1949). Iar in iunie 2014 este de 59/10( adica femeile nascute in august 1954).

ok. dar pe mine ma intereseaza din care dintre cele 2 varste scad anii de reducere conferiti de grupa II de munca, respectiv 5 ani. daca ii scad din 59/10, se iese la pensie la 54/10. daca ii scad din cealalta ar fi 53/2 adica poate iesi ACUM la pensie o femeie nascuta in august 1954.