avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 19 - pensii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 19 - pensii

intrebarea este simpla: anexa III la legea 19 spune ca esalonarea varstei standard de pensionare se face pana in 2013 si in perioada august-noiembrie 2007 ea este de 58 ani si 2 luni. pe de alta parte exista tabelul care determina varsta standard de pensionare in functie de sex si data nasterii (unde spune de exemplu ca o femeie nascuta in aug. 1954 iese la pensie la 59 ani si 10 luni).
Deci care este varsta standard de pensionare ? 58/2 sau 59/10 ? Ceva imi scapa si nu stiu ce. Multumesc !
Cel mai recent răspuns: lorin7774 , utilizator 09:12, 12 Iulie 2007



intrebarea este simpla: anexa III la legea 19 spune ca esalonarea varstei standard de pensionare se face pana in 2013 si in perioada august-noiembrie 2007 ea este de 58 ani si 2 luni. pe de alta parte exista tabelul care determina varsta standard de pensionare in functie de sex si data nasterii (unde spune de exemplu ca o femeie nascuta in aug. 1954 iese la pensie la 59 ani si 10 luni).
Deci care este varsta standard de pensionare ? 58/2 sau 59/10 ? Ceva imi scapa si nu stiu ce. Multumesc !


E simplu : in perioada aug-noiembrie 2007 varsta standard de pensionare este 58/2( adica femeile nascute in iunie-septembrie 1949). Iar in iunie 2014 este de 59/10( adica femeile nascute in august 1954).

ok. dar pe mine ma intereseaza din care dintre cele 2 varste scad anii de reducere conferiti de grupa II de munca, respectiv 5 ani. daca ii scad din 59/10, se iese la pensie la 54/10. daca ii scad din cealalta ar fi 53/2 adica poate iesi ACUM la pensie o femeie nascuta in august 1954.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare pentru urmatoarele persoane: MihaiDamas MihaiDamas 1. Barbat, nascut in august, anul 1952, intrat in campul muncii in august, anul 1974, 3 ani facultate inainte de cartea de munca, castig 3,5 ani in grupa ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi explicati de ce nu iese mama la pensie anticipata partial paunlaura paunlaura Este nascuta in luna mai 1955, are vechime in munca 32 ani, din care 19 ani 11 luni si 28 zile incadrate la grupa a II a 100%. Daca varsta standard de ... (vezi toată discuția)