Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

barbat, nascut in 03.08.1959, 14 ani in gr 1 si 3 ani si 9 luni in gr.2, ani cotizare 33, cand si in ce conditii ma pot pensiona? multumesc, Costel
1. Pentru un barbat nascut in august 1959 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani lucrati in gr. I de munca (in rocent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (65 - 7 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani (33 + 7 = 40 de ani).

3. Pentru cei 3 ani si 9 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare decat de la minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 9 luni (33/0 + 7/0 + 0/9 = 40 de ani si 9 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in august 2017.

5. Pensia anticipata si pensia anticipata partiala se acorda incepand cu varsta de 60 de ani, data la care sunteti pensionat pentru limita de varsta deci nu mai este cazul.
~ Conținut șters la cerere ~