Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj

Buna ziua!
Dupa cat timp de convietuire persoanele implicate in relatie au aceleasi drepturi asupra bunurilor dobandite?
(in cazul concubinajului)
Va multumesc!
Nu se dobandesc drepturi in temeiul acestui gen de relatie. Daca in titlul de proprietate nu este trecut decat unul din "concubini" atunci doar acesta este proprietarul.
ContSters42249, utilizator
Nu se supun acelorasi regului ca in cadrul casatoriei. Daca au bunuri care le-au achizitionat impreuna si exista acte doveditoare in acest sens, se vor bucura fiecare de cota ce i se cuvine conform paritcipatiei fiecaruia, daca nu..... nu.
S-a tot vehiculat ideea , nesustinuta juridic , conform careia , dupa scurgerea unui termen de 5 ani , aceste bunuri ar dobandi statutul unor bunuri dobandite in timpul casatoriei, fiind supuse regimului comunitatii matrimoniale de bunuri .
Indiferent de ce perioada de timp s-ar scurge , aceste bunuri dobandite de concubini nu vor fi asimilate proprietatii comune in devalmasie .
Concluzionand , bunurile dobandite de concubini pot fi bunuri proprietate comuna pe cote parti , (fiecare dintre ei avand individualizata o cota parte ideala , abstracta) sau , eventual , bunuri proprii ale unuia .
Daca insa , s-ar incheia , ulterior o casatorie intre acestia , pot dispune ca bunurile comune pe cote parti sa faca parte din comunitatea matrimoniala , incheind o conventie in acest sens.
Iar daca unul din concubini , spre exemplu , a efectuat imbunatatiri asupra unui bun propriu al celuilalt concubin , va avea numai un drept de creanta , in limita contributiei sale.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Da, chestia cu cei 5 ani este arhicunoscuta de justitiabili fara absolut niciun fundament juridic.
O aberatie care este vehiculata cu tarie.
Incercati sa va luati dupa cei care au dreptul la baza si nu dupa cei care cred ceva fara sa existe in realitate !

avocat Claudiu Lascoschi