Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Concubinajul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Concubinajul

Nu gasesc prevederea legala prin care in urma concubinajului (prelungit ) de peste 5 ani, bunurile dobandite in aceasta perioada ar devenii, bunuri comune si ca atare ele fac obiectul partajului ?? Exista prevederi legale in acest sens ??
Nu, nu exista astfel de prevederi. Concubinajul este doar o stare de fapt, nerecunoscut de legislatia noastra.
Viitorul cod civil reglementeaza concubinajul.
In prezent, bunurile dobandite de concubini, sunt bunuri proprietate comuna pe cote-parti, in masura in care se face dovada contributiei fiecaruia dinte acestia la dobandirea acestora.In caz contrar, bunurile sunt proprii, fie a unuia dintre concubini, fie a celuilalt.
Concubinajul nu este reglementat legal in Romania,astfel incat indiferent de durata relatiei,acesta nu poate fi asimilat casatoriei.Nu exista decat Codul civil (coproprietatea),concubinii nebeneficind de regimul comunitatii de bunuri.
Bunurile dobandite de catre concubini pot fi cel mult bunuri proprietate comuna pe cote-parti,care poate fi sistata printr-un partaj-amiabil sau judiciar.
Dupa scurgerea unui termen de 5 ani aceste bunuri nu pot fi considerate bunuri proprietate comuna in devalmasie.
Asadar,dupa scurgerea unui termen de 5 ani,bunurile dobandite de catre concubini au aceeasi situatie juridica-fie bunuri proprii ale unuia-fie comune -proprietate comuna pe cote parti.