Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bunuri din concubinaj.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bunuri din concubinaj.

Am avut o relatie de concubinaj cu o femeie timp de 13 ani, avem un copil de 7 ani, ne-am separat definitiv in septembrie 2018. O serie de bunuri din casa sunt cumparate de mine.O parte din ele doresc sa le recuperez fizic sau valoric. Intrebarea mea este daca exista alta varianta decat un proces civil ? Exista posibilitatea unei declaratii pe baza de semnatura la notariat sau mediator prin care se obliga sa-mi returneze aceste bunuri sub forma fizica sau valoric acolo unde nu este posibil intr-un termen stabilit de comun acord ? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Bunurile dobandite in timpul relatiei de concubinaj sunt bunuri proprii,ale fiecaruia dintre concubini, ori bunuri proprietate comuna pe cota-parti.

(mentionez ca bunurile dobandite de concubini nu sunt asimilate bunurilor dobandite de soti, proprietate devalmasa, concubinajul nefiind reglementat legal, indiferent de durata sa ).

Aveti la indemana o actiune in revendicare.

Ori o plangere penala, pentru savarsirea infractiunii de abuz de incredere.

Daca a survenit un acord, acesta poate imbraca forma partajului .(in ce priveste bunurile proprietate comuna pe cote-parti, proprietate caracterizata de faptul ca exista o cota -parte , ideala, abstracta, matematica definita ) , ori a unei declaratii in ce priveste bunurile proprii.

Actele perfectati -le la notar.

Succes!
Vă mulțumesc pentru răspuns, în linii mari cam așa am gândit și eu situația.