Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratie conform OG 55/2014
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratie conform OG 55/2014

Cu ar arăta un Model de declaratie pentru exprimarea optiunii cu privire la partidul politic conform OG 55/2014? Dacă optăm pentru acelasi partid mai este nevoie de acordul acestuia sau doar dacă ne schimbăm optiunea ?
"...primarii şi preşedinţii consiliilor judeţene, consilierii locali şi consilierii judeţeni, precum şi candidaţii care au fost declaraţi supleanţi îşi pot exprima în scris şi o singură dată opţiunea cu privire la partidul politic, organizaţia minorităţii naţionale din care doresc să facă parte sau să devină independent"... si
"...Opţiunea cu privire la partidul politic sau organizaţia minorităţii naţionale va fi însoţită de acceptarea acestuia de către partidul politic sau organizaţia minorităţii naţionale pentru care a optat:..."

Parerea mea este ca actul normativ se refera strict doar la cei care vor sa opteze pentru altceva, adica sa schimbe formatiunea politica, si nici intr-un caz ca ar fi necesar sa dea o declaratie ca nu-si schimba partidul.

In ceea ce priveste formularea, optiunea va arata ca o simpla declaratie pe proprie raspundere, (nu se prevede necesitatea autentificarii ei de catre notar, dar se poate face si in forma autentica) care se depune la secretarul primariei.
edina, utilizator
Vă mulțumesc frumos!