Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare ca platitor de tva prin optiune
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare ca platitor de tva prin optiune

V-as ruga sa imi spuneti care sunt documentele necesare si care sunt termenele, pt ca o microintreprindere sa obtina calitatea de platitor de tva prin optiune.
Ar trebuie sa cititi Ordin 2795/2011 privind stabilirea criteriilor pentru condiţionarea înregistrării în scopuri de TVA

(2) Persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, şi care sunt supuse înmatriculării la registrul comerţului trebuie să depună la organele fiscale competente declaraţia de menţiuni, însoţită de anexa la declaraţie, conform modelului prevăzut în anexa nr. 2.

In mare se depun:

- 010 + anexa 2 care se completeaza cu ajutor pdf inteligent):
- CD-ul cu anexa nr. 2 la ordin
- copie CUI
- copii documente identitate administratori si asociati
- copie act detinere spatiu
- rezolutie ONRC inmatriculare firma solicitanta
- declaratii administratori si asociati cf ordin, in functie de situatia d-voastra.

Se va efectua si un control faptic:

b) după efectuarea controlului documentar privind criteriile prevăzute la art. 3 lit. a) şi b) şi numai în cazul persoanelor impozabile ale căror solicitări de înregistrare în scopuri de TVA nu au fost respinse ca urmare a acestui control, organul fiscal competent verifică existenţa faptică a spaţiului aferent sediului social şi, după caz, a sediilor secundare declarate. În acest scop, organul fiscal competent efectuează o cercetare la faţa locului, în condiţiile art. 57 din Codul de procedură fiscală;
Ioan Petru Butariu, Contabil