Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de urmas minor, tatal cetatean strain decedat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de urmas minor, tatal cetatean strain decedat

Buna ziua, Sotul meu, cetatean pakistanez a decedat in anul 2008. Din casatoria noastra a rezultat un copil, acum in varsta de 2 ani. Dintr-o casatorie anterioara, sotul meu mai avea 3 copii, majori in acest moment. El a activat ca ofiter de politie cu rang inalt. Domiciliul meu a ramas stabil in Romania iar copilul este cetatean roman. Am fost in vizite dese si scurte in Pakistan cat timp sotul meu a fost in viata, dar, din pacate nu cunosc care erau bunurile lui imobile/mobile. In momentul decesului care a avut loc in Norvegia, nu am fost langa el, relatia noastra neffind una tocmai buna. Dupa moartea sa, probabil ca ceilalti copii au deschis succesiunea dar nu m-au anuntat. As vrea sa stiu daca fiul meu minor are dreptul la pensie de urmas/alimentara din partea statului pakistanez avand in vedere ca ocupa o functie destul de importanta in politie. Am luat legatura cu un avocat aici in tara, dar dupa ce am obtinut certificatul care atesta calitatea de mostenitor si am platit onorariul solicitat, nu mi-a mai raspuns la telefon, desi il vad foarte des la tv. As avea nevoie de sprijin in vederea solutionarii acestei situatii.
Este ceva in neregula in enuntul dvs. Spuneti ca sotul a decedat in 2008 si aveti un copil in virsta de 2 ani...