avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extindere locuinta fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extindere locuinta fara autorizatie

Buna ziua!Mama a obtinut jumatate dintr-o mostenire,cealalta jumatate apartine fratelui ei vitreg.Solutia recomandata de notar pentru ca mama sa intre in posesia intregii mosteniri este un act de donatie facut de fratele ei.Fratele este de acord cu acest lucru,insa nu stie cum trebuie procedat.Pe titlul de proprietate figureaza doar doua camere,insa bunica a ridicat prin '91-'96 in extinderea locuinte inca patru camere.Am dori sa stim ce e de facut.Multumim!
Cel mai recent răspuns: MadalinaAb , utilizator 21:35, 8 Octombrie 2014
Desfasurati demersuri pentru legalizare si inregistrare extindere=proiect,autorizatie constructie,certificat urbanism
Cadastrul il aveti facut?Daca da,pe care dintre situatii?Cu doua camere sau cu situatia existenta la acest moment?
E o schita de cadastru de acum 30 ani cu cele doua camere,nu cu situatia din acest moment.
E o schita de cadastru de acum 30 ani cu cele doua camere,nu cu situatia din acest moment.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de donatie alberta33 alberta33 Buna ziua, Revin si apelez la ajutorul dvs celor din forum in speranta ca voi primi si de aceasta data raspunsurile mult dorite. In 1997 a decedat bunica mea, ... (vezi toată discuția)
Succesiune nenea toto nenea toto Buna ziua Dupa moartea manei ,tatal fiind decedat,aramas de impartit o jumatate de apartament cu 2 camere(60 mp),cealalta jumatate fiind al unui nepot ... (vezi toată discuția)
Primul cadastru pentru un apartament modificat AndreeaFP AndreeaFP Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: impreuna cu mama mea detin un apartament cu 4 camere (in acte), dobandit in 2012 in urma succesiunii ... (vezi toată discuția)