Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extindere locuinta fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extindere locuinta fara autorizatie

Buna ziua!Mama a obtinut jumatate dintr-o mostenire,cealalta jumatate apartine fratelui ei vitreg.Solutia recomandata de notar pentru ca mama sa intre in posesia intregii mosteniri este un act de donatie facut de fratele ei.Fratele este de acord cu acest lucru,insa nu stie cum trebuie procedat.Pe titlul de proprietate figureaza doar doua camere,insa bunica a ridicat prin '91-'96 in extinderea locuinte inca patru camere.Am dori sa stim ce e de facut.Multumim!
Desfasurati demersuri pentru legalizare si inregistrare extindere=proiect,autorizatie constructie,certificat urbanism
Cadastrul il aveti facut?Daca da,pe care dintre situatii?Cu doua camere sau cu situatia existenta la acest moment?
E o schita de cadastru de acum 30 ani cu cele doua camere,nu cu situatia din acest moment.