Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit la banca

Anul trecut am contractat doua credite bancare pentru o perioada de 5 ani, unul pentru mine pentru a-mi face o operatie si unul pentru fiica mea ca sa o ajut urmind ca la cel de-al doilea sa plateasca ea ratele, dar intre timp situatia ei finanaciara s-a schimbat drastic si nu mai poate plati rata si atunci a picat si aceasta tot pe umerii mei. Mentionez ca mai aveam si un alt credit la un CAR contractat acum 2 ani si nu mai pot face fata sub nici o forma deoarece nu i-mi mai ramin deloc bani sa traiesc si as dori sa-mi spuneti daca exista vreo mrtoda de a-mi micsora ratele pt nu doresc sa ramin restanta, pina acum am platit la zi dar acum chiar nu mai pot pt. ma ajung celelalte facturi din urma si vine si iarna cu facturi mai mari.
Solicitati o perioada de gratie la credite, si incercati o reesalonare pe o perioada mai lunga. Poate in cateva luni fiica dvs. isi va reveni si isi va onora obligatiile.
Bună ziua. Nu știu la ce bancă aveți creditele, însă am rezolvat prin mediere o astfel de situație.Astfel, banca respectivă a acceptat reducerea ratei de la 300 Euro luna, la 200, timp de 12 luni de la momentul înțelegerii. Poate reușiți și direct, fără mijlocirea unui terț, pentru că se poate admite o astfel de solicitare.
Indiscutabil, numai o discutie si o cerere de reesalonare a ratelor, negociate direct cu bancile unde aveti credite, v-ar putea ajuta sa depasiti perioada dificila pe care o traversati.

Am fost si la banci sa discut despre o reesalonare a ratelor dar am primit raspuns negativ motivind ca ei nu fac asa ceva.

gi-jane2, moderator