Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto?!?!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto?!?!

Buna ziua tuturor,

am nevoie de o informatie in legatura cu o taxa auto nerecuperata. Am cautat pe forumuri si am gasit n'spe mii de raspunsuri. Am achizitionat in 2011 un autoturism Dacia Logan pt care am platit 13 milioane (ROL) taxa prima inmatriculare. Pana acum nu mi-a venit in minte sa incerc sa recuperez acei bani.
As dori sa stiu daca mai e posibil si care este procedura care trebuie urmata.

Va multumesc pentru intelegere
Cred ca ar trebui sa Consultați un specialist. Oricum banii ii recuperati in 5 ani, eșalonat, dupa obținerea unei hotărâri definitive.
De ce sa ii las statului, cand ei imi pun taxe de genul RCA pe un an de zile, 1300 RON. O sa incerc in zilele urmatoare sa contactez un specialist. Va multumesc pentru raspunsul dvs. Un weekend placut!
nu se poate recupera taxa de poluare platita pentru o masina inmatriculata pentru prima data in Romania. Asta deoarece nu este vorba despre o masina inmatriculata anterior in UE si pt care se plateste o alta taxa de inmatriculare. Nu aveti sanse la recuperare.
nu aveti sanse de castig.
Din nou, statul roman continua sa surprinda. Si ne mai miram de ce emigrarea ni se pare o cale de scapare. Va multumesc din nou pt timpul si raspunsurile dvs. Cu respect!