Forum Discuţii juridice Executare silită girant
Discuție deschisă în Executare silită

girant

Buna dimineata,
in urma neachitarii creditului s-atrecut la executare silita,titularul nu are bunuri sau venituri ,executarea s-a indreptata catre girant.
Ce procedura trebuie sa demareze titularul pentru a-l absolvi pe girant de popriri si executari bunuri?
Mentionez ca titularul nu are suma integrala pentru a plati datoria,ce poate face? la notar un document? sau la executor?
nu exista aceasta posibilitate.
Creditor e cel ce absolva de obligatii , nu un alt debitor care nici n-are bani.
Ar putea plati momentan girantului ce i se opreste acestuia din salariu.
Mai exista varianta ca titularul sa se inteleaga cu creditorul daca are ceva de vandut.
gi-jane2, moderator
Girantul se poate intoarce impotriva debitorului imprumutat ulterior executarii pentru recuperarea sumei contravaloarea executarii.