Forum Discuţii juridice Executare silită probleme cu banca
Discuție deschisă în Executare silită

probleme cu banca

prietenul meu a facut un imprumut la banca acum 4 ani pe numele lui dar imprumutul fiind pentru sefa lui de atunci.sefa lui a luat banii el nu a luat nimic dar creditul este pe numele lui.dar s-a facut fals in acte deoarece el nu lucra cu carte de munca la vremea respectiva.el acum nu mai poate face alt credit iar sefa respectiva nu plateste la timp bancasau mai plateste deloc pentru ca vin tot timpul facturi si suna cei de la banca.ce se intampla daca inceteaza sa mai plateasca banca?mai are de platit inca 5 ani cred.dar eu vreau sa stiu daca pateste prietenul meu ceva daca ea nu mai plateste.daca se ajunge in tribunal poate sa o faca si pe ea vinovata???stiu ca nu a facut bine ce a facut dar el zice ca fiind fals in acte nu poate sa-i faca nimic lui.Ea este si una dintre giranti.este patroana de pensiune.astept raspuns cat mai repede,va rog.Va multumesc anticipat!
Deoarece prietenul dvs figureaza in evidentele bancii drept titularul imprumutului,in situatia in care inceteaza platile ratelor,banca cu scopul legitim de recuperare integrala imprumut ,va demara procedura legala de recuperare care poate conduce la executarea silita asupra bunurilor mobile/imobile /conturi bancare sau chiar sumele cu titlu de retributie, pana la concurenta debitului datorat
ynocentta, utilizator
Daca prietenul dvs. nu are nici o dovada ca banii au fost "imprumutati"-de fapt- de catre "sefa lui de atunci", exista mai multe variante posibile, daca dezvoltam teoria, printre altele: varianta favorabila debitorului-aceea in care girantul ar putea sa fie executat silit, precum si varianta defavorabila debitorului-girantul, ulterior, ar putea sa se indrepte impotriva debitorului pentru a-si recupera creanta.

Ar fi necesar ca sa existe un inscris intre debitor si girant din care sa reiasa faptul ca debitorul a imprumutat de la banca acea suma pentru girant, acesta fiind in realitate persoana care a beneficiat de imprumut.
Iuliana Cermak, Avocat