Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Folosire auto in interes firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Folosire auto in interes firma

Buna ziua
La firma la care sunt angajata, patronul mi-a spus ca sa folosesc propria masina in interes de serviciu si imi deconteaza combustibilul. Am nevoie de un document - contract, ceva, in care sa se specifice acest lucru dar sa existe o clauza ca nu pot folosi decat eu masina. Se poate? Ideea este ca nu vreau sa o ia si altcineva si sa o loveasca sau ceva.
Multumesc anticipat
Fara contract in sensul celor spuse de dumneavoastra, patronul nu va poate impune folosirea autovehiculului precum nici altcineva din firma nu va poate impune sa-i cedati autovehicului. Dar si cu contract, puteti evita cu atat mai mult aceste situatii.

Chestia cu decontul ar fi obligatore pentru patron, in sensul justificarii sumelor avansate catre dumneavoastra, cu privire la plata carburantului si contravaloarea consumabilelor ori diverse reparatii etc.

Cel mai bine ar fi sa faceti un contract in care sa prevedeti toate aceste situatii de cate amintiti dumneavoastra. Astfel si patronul poate justifica sumele avansate pentru deplasari si reparatii iar dumneavoastra nu aveti dureri de cap.

Contractul este legea partilor, asa ca puteti stipula tot ceea ce considerati de cuviinta in cuprinsul acestuia, cu respectarea legii desigur.

O masina folosita in interes de serviciu nu consuma numai combustibil.

Veti constata ca masina se uzeaza mai mult decat daca o folositi doar in interes personal.

Daca va dati acordul ptr folosirea masinii personale in interes de serviciu luati in considerare reviziile tehnice, rovinieta, interventiile in service, uzura anvelopelor, impozitul, etc.

Incheiati un contract de comodat in care sa prevedeti toate aceste cheltuieli suplimentare.

Altfel veti ajunge in postura sa constatati ca trebuie sa schimbati masina mai repede decat v-ati gindit!