Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare spor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare spor

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei situatii:
Conform Ordinului 522/2003 ( in prezent abrogat ) pt. aprobarea Normelor Metodologice in exercitatea controlului financiar preventiv s-a acordat 10% spor de viza persoanei care are aceste atributii in cadrul institutiei.
In anul 2010 conf. L. 330/2009 cu aplicare in data de 01.01.2010, s-a facut reincadrarea personalului cu includerea si acestui spor in noul salar de baza .
Drepturile salariale introduse au fost doar acelea de care au beneficiat salariatii in XII.2009. Astfel in prezent respectivul salariat beneficiaza in continuare de acel spor care intre timp conf Ordinului 42/77/2011 privind aprobarea Normelor Metodologie pt. aplicarea Legii 285/2010 a devenit 15% din salariul de baza.
Incepand din anul 2014 mai este un salariat care desfasoara activitate de control financiar preventiv si ar trebui sa primeasca acest spor, dar el nu a prestat aceasta activitate in anul 2010 si conform si Ordinului 42/77/2011 el se acorda daca s-a desfasurat aceasta activitate in 2010.
As dori sa stiu care este baza legala pentru a putea beneficia de el.

Va multumesc!
Art. 20 alin. 4 din legea nr. 284/2010 prevede un spor de 4 clase de salarizare (adica 4 X 2.5% = 10%) pentru persoanele care exercita viza CFP.
Sporul de CFP nu a fost niciodata de 15%, in Ordinul 42/2011 se vorbea de majorarea cu 15% a sumei sporului pentru viza CFP, ramasa dupa taierea lui cu 25% din 2010.