Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inregsitrare contabila
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inregsitrare contabila

Manualele scolare au regim de materiale speciale utilizate in procesul predare-invatare.
Axcestea se achizitioneaza de MEN si se distribuie de catre ISJ.
Inspectoratele le distribuie pe baza unei "Specificatii" care, sta la baza inregistrarii in contabilitate. Este corect asa? Unitatea de invatamant le primeste cu titlu gratuit
si intrebarea este cum le inregistreaza, in ce conturi? Metodologia aprobata prin OMEN 5559/2013, intrata in vigoare de la 01.03.2014 nu contine o monografie contabila privitoare la inregistrarea si evidenta manualelor. Va multumesc!
In opinia mea predarea lor ar trebui insotita si de un proces verbal predare-primire. Manualele trecute in acest proces verbal se inregistreaza ca si obiecte de inventar cu titlu gratuit
3031=779
3032=3031
Consultati si ordinul 1917/2005 cu modificari :
[ link extern ]