Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil

La 4 ani dupa pronuntarea divortului si incredintarea celor doi copii minori mamei spre crestere si educare, tatal vrea sa introduca actiune pentru a obtine custodia fiului cel mare, care intre timp a implinit 10 ani. Este necesar acordul baiatului? Dar daca mama este de acord cu demersul tatalui mai este necesar acordul baiatului? Actiunea poate fi introdusa si la notar?
Actiunea se introduce obligatoriu la instanta de judecata.
Acordul minorului nu este obligatoriu si nici necesar.
E obligatoriu sa fie audiat daca a implinit 10 ani. Totusi, e indicat ca fratii sa creasca impreuna.
Ati intrebat de doua ori daca e necesar acordul baiatului, asta ma face sa ma intreb daca acel copil e de acord sa plece de langa mama si fratele langa care a stat in ultimii 4 ani pt a se duce la tata..
Tatal poate cere ca autoritatea parinteasca pt cei doi copii sa fie exercitata in comun de ambii parinti, chiar daca ambii copii vor locui si pe mai departe cu mama.
De ce se vrea aceasta schimbare ?

gi-jane2, moderator
gi-jane2 a scris:

Ati intrebat de doua ori daca e necesar acordul baiatului, asta ma face sa ma intreb daca acel copil e de acord sa plece de langa mama si fratele langa care a stat in ultimii 4 ani pt a se duce la tata..
Tatal poate cere ca autoritatea parinteasca pt cei doi copii sa fie exercitata in comun de ambii parinti, chiar daca ambii copii vor locui si pe mai departe cu mama.
De ce se vrea aceasta schimbare ?

Schimbarea o doreste atat mama care nu se mai poate descurca cu ambii baieti, cat si tata. Baiatul cel mare are inclinatii clare spre violenta si vagabondaj. O loveste pe mama si bunica (care e in permanenta cu ei) cu pumnii si picioarele; Isi bate si fratiorul de 5-6 ani, la un moment dat l-a impins violent in calorifer, iar acesta in cadere si-a spart capul. E imposibil de controlat de catre ele. Doar in prezenta tatalui este temperat. Baiatul cu siguranta nu va dori sa plece de la mama, pentru ca nu va mai fi atat de liber. De aceea au cazut parintii de comun acord sa-si "imparta" copii.
aurorandrasoni, utilizator
Cred ca acel copil are ceva probleme pe care nu stiu daca se vor rezolva ducandu-se la tata. Poate pe langa mutare, stabiliti si sa viziteze un psiholog ceva vreme.
Se poate ca problema sa nu fie la copil , ci la cei care il educa. Trebuie vazut unde e problema.. si copilul mic va implini 10 ani..