avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa terminarea liceului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa terminarea liceului

in perioada in care un absolvent de liceu primeste indemnizatia de somaj pe parcursul a 6 luni, poate avea un parte time de 2 ore, sau pierde indemnizatia?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:10, 14 Octombrie 2014
Indemnizatia de somaj nu se poate cumula cu veniturile din salarii.

Daca durata c.i.m. este nedeterminata sau determinata de peste 12 luni, atunci plata indemnizatiei este incetata.

Daca durata c.i.m. este determinata de pana la12 luni, atunci plata indemnizatiei este suspendata.

Legea 76/2002 prevede :
Art. 44
Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată mai mare de 12 luni;
....

Art. 45
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
.....
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni;
.....
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
In cazul in care incheiati un contract individual de munca (CIM) pe o perioada de cel mult 12 luni atunci la incetarea CIM plata indemnizatiei de somaj se reia de unde a ramas cand ati ncheiat CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire in somaj dupa prelungire contract perioada determinata monrocka monrocka Buna seara! Sunt in situatia in care imi va expira contractul pe perioada determinata (inainte de angajare am fost in somaj), insa angajatorul mai are nevoie ... (vezi toată discuția)
Somaj speranta1977 speranta1977 Buna ziua, Din 14.01.2015 sunt in somaj. As fi interesta sa stiu daca imi gasesc un loc de munca part time pe perioada determinata daca imi voi pierde somajul ... (vezi toată discuția)
Revenire din somaj econo econo Daca un angajat a fost dat in somaj si dupa cateva luni este chemat inapoi, el fiind inca somer indemnizat, i se reactiveaza vechiul contract sau se intocmeste ... (vezi toată discuția)