Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa terminarea liceului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa terminarea liceului

in perioada in care un absolvent de liceu primeste indemnizatia de somaj pe parcursul a 6 luni, poate avea un parte time de 2 ore, sau pierde indemnizatia?
Indemnizatia de somaj nu se poate cumula cu veniturile din salarii.

Daca durata c.i.m. este nedeterminata sau determinata de peste 12 luni, atunci plata indemnizatiei este incetata.

Daca durata c.i.m. este determinata de pana la12 luni, atunci plata indemnizatiei este suspendata.

Legea 76/2002 prevede :
Art. 44
Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată mai mare de 12 luni;
....

Art. 45
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
.....
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni;
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
In cazul in care incheiati un contract individual de munca (CIM) pe o perioada de cel mult 12 luni atunci la incetarea CIM plata indemnizatiei de somaj se reia de unde a ramas cand ati ncheiat CIM.