Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire in somaj dupa prelungire contract perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire in somaj dupa prelungire contract perioada determinata

Buna seara!
Sunt in situatia in care imi va expira contractul pe perioada determinata (inainte de angajare am fost in somaj), insa angajatorul mai are nevoie de mine inca o saptamana si doreste sa imi faca o prelungire pentru perioada aceasta. Am dreptul de a beneficia de indemnizatie de somaj, daca mi se face o prelungire, tot pe perioada determinata?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Care este durata initiala a c.i.m. si care este perioada pentru care s-a prelungit durata c.i.m.?
1. Cand ati incheiat un contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata de pana in 12 luni vi s-a suspendat plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.

2. Chiar daca se prelungeste durata CIM veti beneficia de reluarea in plata a indemnziatiei de somaj cu conditia ca durata CIM sa nu depaseasca 12 luni (cu toate prelungirile).
monrocka a scris:

... Am dreptul de a beneficia de indemnizatie de somaj, daca mi se face o prelungire, tot pe perioada determinata?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Daca durata totala (durata initiala + prelungirea) a c.i.m. depaseste 12 luni, atunci plata indemnizatiei de somaj va inceta.

Daca durata totala (durata initiala + prelungirea) a c.i.m. nu depaseste 12 luni, atunci plata indemnizatiei de somaj este suspendata.

Legea nr.76/2002
art. 44 Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată mai mare de 12 luni;
....

art.45
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
.....
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni;
.....