Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calitatea de moştenitor al unui teren retrocedat prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calitatea de moştenitor al unui teren retrocedat prin legile funciare

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o lămurire asupra următoarei probleme. Părinţii tatălui meu au deţinut, în trecut, un teren confiscat abuziv în regimul comunist. Pe lângă tatăl meu, bunicii mei au mai avut încă un copil. Când au fost făcute solicitările de retrocedare, numai tatăl meu a depus cererea respectivă şi, drept urmare, terenul respectiv i-a fost restituit doar lui (doar pe numele lui). Aş vrea să ştiu ce drepturi are fratele lui asupra acelui teren (dat fiind faptul că este şi el urmaş al aceloraşi părinţi). Dacă nu a făcut solicitare de retrocedare prin niciuna dintre legile funciare, cum poate intra în posesia unei jumatati din terenul respectiv? Mai are legal acest drept sau l-a pierdut? Multumesc
De aceste prevederi legale se bucura cei care au facut cerere de restituire in baza Legii 10/2001.
Mulţumesc mult. Să înţeleg că fratele tatălui meu a pierdut (legal) dreptul la moştenirea de la părinţi dacă nu a făcut solicitare de retrocedare în baua niciunei legi funciare? Cererea tatălui meu a fost făcută în baza Legii 18/1991, nu în baza Legii 10/2001. Are vreo importanţă acest aspect? Vă mulţumesc mult