Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Drepturile uzufructuarului si ale nudului proprietar ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Drepturile uzufructuarului si ale nudului proprietar (consimtamant primire in spatiu)

As vrea sa ma lamuriti in privinta unor aspecte :
1. poate un uzufructar sa isi dea consimtamintul (la serviciul de evidenta a persoanelor) pentru luarea in spatiu a unei persoane, fara a avea nevoie si de nudul proprietar?
2. nudul proprietar are acest drept ?
1 da
2 nu
Cel ce are dreptul de folosinta si posesie e uzufructuarul, el poate si inchiria spatiul si sa incaseze chiria, poate lua in spatiu ( in acel spatiu va sta numai cine doreste el) si toate astea fara acordul nudului proprietar. Tot cu acordul uzufructuarului va locui sau locuiste si nudul proprietar.
Bineinteles ca la evidenta populatiei se prezinta cu acel contract in original.
gi-jane2, moderator
Multumesc mult pentru raspuns. care ar fi situatia in cazul uni contract de vinzare-cumparare cu drept de abitatie ? Adica cel care are dreptul de abitatie poate lua in spatiu pe cineva, sa isi dea consimtamintul la serviciul de evidenta ? Ce se intelege prin "familie"? Sotie, copii , chiar daca nu ii avea la momentul instituirii dreptului de abitatie?
andrearox, utilizator
Cam acelasi lucru ar, fi numai ca cel ce are drept de abitatie nu poate inchiria, doar sa stea el si familia lui- sotie, copil, parinte, frate..si da, chiar daca nu ii avea.