Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Presiune din partea firmei de recuperari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Presiune din partea firmei de recuperari

Buna ziua, as dori si eu sa stiu ce pot face importiva unei firme de recuperari al carei angajat ma deranjeaza mai mult dect ar trebui.
In 2005 am primit de la o banca un card gold,, m-am folosit de el multi ani, apoi am fost in imposibilitatea de a returna bani si banca a cesionat unei firme de recuperări contractul meu. De atunci a inceput cosmarul , telefoane peste telefoane, amenintari , vb urate , etc.
La un credit de 6.000 lei, desi am platiti din el 2.000 , mi-au spus ca mai am de plata in 8.000,,,,, asta in ideea ca eu platesc 200 lei pe luna din 252 ajutor de somaj.
Unde sa ma adresez ?
Multumesc frumos .
Nu va lasati intimidta de atitudinea de hartuire a recuperatorilor, mai cu seama ca ati achitat o parte din debit, iar lunar, achitati in continuare, dovedindu-va buna credinta. Puteti sa ii notificati in scris, sa va dea un extras de cont, un grafic al platilor, a sumelor incasate pana in prezent de la dvs. si, mai cu seama, solicitati in scris, avertizandu-i ca aveti acest drept, sa verificati validitatea sumelor restante pe care ei sustin ca o aveti. Sa va specifice pentru ce servicii le datorati acesta suma de bani, cum a fost calculata si de la ce data. Solicitati-le categoric sa va dea un raspuns, insotit de documentele indicate, in termen de 30 zile de la primirea notificarii.Redactati in dublu exemplar si solicitati numar de integistrare si stampila cand o depuneti. Succes!
Raluca Iliescu, Avocat
Nu ii bagati in seama. Blocati numerele respective sau puneti jos. La mine pentru o carte (de 100lei) pe care am returnat-o si nu s-au ostenit ei sa o ridice m-au batut la cap 6 luni. Calmati-va, ca nu conteaza.