avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... \\"SOMAJ TEHNIC\\"- SAU ART.52-53 DIN DOCUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

"SOMAJ TEHNIC"- SAU ART.52-53 DIN DOCUL MUNCII

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca mai este in vigoare OUG NR.28/2009 conform careia "pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori, cat si de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat".
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:06, 14 Octombrie 2014
OUG 28/2009 nu mai este in vigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii somaj tehnic miraj miraj Am o firma de confectii metalice si 6 angajati - ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa beneficieze de somaj tehnic ptr angajati prin rotatie. ce avantaje ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de somajul tehnic flori9 flori9 Am cateva nelamuriri legate de somajul tehnic: 1.O persoana nou angajata la o firma poate fi data din prima luna in somaj tehnic? 2.Unui angajat care a ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic 2010 nastasagabi nastasagabi articolul 2 al Ordonantei 28/2009 privind somajul tehnic se aplica si pentru anul 2010? Daca somajul tehnic incepe in 2009 (decembrie) perioada de 90 zile ... (vezi toată discuția)