Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... \\"SOMAJ TEHNIC\\"- SAU ART.52-53 DIN DOCUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

"SOMAJ TEHNIC"- SAU ART.52-53 DIN DOCUL MUNCII

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca mai este in vigoare OUG NR.28/2009 conform careia "pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori, cat si de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat".
OUG 28/2009 nu mai este in vigoare.