Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare stoc de marfa la o firma care a devenit ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare stoc de marfa la o firma care a devenit platitoare TVA

Buna ziua,
Ajustarea stocului de marfa la o firma care a devenit platitoare TVA se inregistraza prin :
4426=371 ;
371=4428 ;
378=4428 ;

TVA inregistrat in 4426 ramane deductibil ?
Sau se face si inregistrarea :
635=4426
multumesc

Buna ziua

Normele metodologice pentru art. 145 din Codul fiscal regasite la pct. 45 din HG 44/2004 dau dreptul societatii dvs de a deduce TVA aferent bunurilor si serviciilor neconsumate existente in patrimoniul sociatatii la data inregistrarii in scopuri de TVA.

Astfel pentru stocurile de marfa, deducerea TVA se face la valoarea de achizitie a stocului
Se poate ajusta TVA numai pentru bunurile care au fost achizitionate cu TVA la achizitie, in baza unor facturi. Legiuitorul a precizat in mod expres ca pe factura nu este necesar sa fie codul de TVA al cumparatorului.

La ajustarea TVA se va tine cont de procentul TVA existent la data achizitiei bunurilor. Deducerea TVA se poate exercita in primul decont depus sau intr-un decont ulterior. Pentru a stabilii cu exactitate bunurile la care se ajusteaza TVA, se va efectua un inventar.

Exemplu de ajustare a TVA pentru marfuri: Preupunem ca la data inregistrarii in scopuri de TVA, aveti marfuri in stoc de 1240 lei, achizitionate cu procentul de TVA de 24%, platite la furnizori tinand cont de sistemul de TVA la incasare.

Pe factura de achizitie pretul era de 1000 lei plus TVA 24% 240 lei, iar TVA a fost inregistrat in costul de achizitie al marfurilor.
Ajustarea TVA in favoarea societatii se efectueaza prin inregistrarea contabila:
4426 "TVA deductibila" = 371 "Marfuri".

O zi buna
Adina RUS
Va multumesc pentru raspuns.