avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... lmprumut bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

lmprumut bani

buna seara am amprumutat bani unei persoane si nu a-mi mai da bani c pot sa fac ?o hartie scrisa de mana cu datele de p buletin m-ar ajuta an instanta ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:55, 17 Octombrie 2014
Initial notificati oficial beneficiarul imrumutului cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii platii cheltuielilor aferente solutionare in instanta
Daca beneficiarul imprumutului in termenul notificat nu isi asuma responsabilitatea restituirii sumei ,formulati actiune in instanta
gheorghisan a scris:

buna seara am amprumutat bani unei persoane si nu a-mi mai da bani c pot sa fac ?o hartie scrisa de mana cu datele de p buletin m-ar ajuta an instanta ?



Conteaza de cine e scrisa sau macar semnata si ce scrieti pe ea.

ynocentta a scris:

Initial notificati oficial beneficiarul imrumutului cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii platii cheltuielilor aferente solutionare in instanta
Daca beneficiarul imprumutului in termenul notificat nu isi asuma responsabilitatea restituirii sumei ,formulati actiune in instanta

N-ar fi rau sa va adaptati raspunsurile in functie de cel care intreaba. Pentru utilizator raspunsul e la fel de folositor ca unul scris in limba chineza.
va rog sa fiti mai pe intelesul meu ,ce as putea sa fac eu in situatia asta ,mentionez ca in momentul de fata nu am nimic la mana cum ca i-am dat bani ,dar intentionez sa obtin o hartie cu datele ei de pe buletin in care sa recunoasca ca a luat bani de la mine ,stima
Ultima modificare: Miercuri, 15 Octombrie 2014
gi-jane2, moderator
Si credeti ca e dispusa persoana sa semneze o astfel de hartie ?
V-ar ajuta ca proba in instanta, apoi, daca veti obtine o hotarare favorabila, va trebui sa o puneti in executare , apeland la un executor judecatoresc.. veti mai cheltui niste bani si daca persoanei nu aveti ce-i lua.. nu prea va vedeti banii inapoi.
Despre ce suma e vorba ?
Incercati sa il convingeti sa va faca plati pe masura ce poate.

Alte discuții în legătură

Imprumut intre persoane fizice vrani vrani Buna seara ! Am imprumutat unei persoane o suma de bani pt. doua luni , si am facut act scris de mana , cum ca i-am dat suma x semnatura si ca a primit suma x ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. ce pot face pentru a recupera o suma de ... CatiC CatiC Buna ziua. Ce anume as putea face pentru a recupera o suma de bani (importanta) pe care am imprumutat-o cuiva si pe care nu reusesc s-o recuperez? Ma ... (vezi toată discuția)
Bani împrumutați! Alexandru0312 Alexandru0312 Bani împrumutați! Buna ziua, Acum ceva timp am împrumutat o persoana cu suma de 500 lei. Împrumutul s-a facut prin transfer bancar, discutie ... (vezi toată discuția)