Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna seara,

Am lucrat fara intreruperi din anul 2006. In 2012 am intrat in concediu crestere copil, am optat pentru 2 ani, insa m-am reintors la munca mai devreme cu 4 luni.
Dupa 5 luni de munca, angajatorul "ma pregateste " ca posibil din ianuarie sa nu mai aiba nevoie de mine.Asta ar insemna sa realizez in total 7 luni si jumate de munca dupa reintoarcerea la munca, daca ar fi "sa se tina de promisiune" si "sa-mi faca pasaportul" in luna ianuarie.
Va rog sa ma indrumati cum sa procedez in aceasta situatie.Pot beneficia de somaj daca ma da afara?Cum trebuie sa le pun problema?Ce trebuie sa semnez si ce nu?Astep raspunsul dvs.
1. Daca va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) veti putea benficia de indemnizatie de somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la soma, necesare pentru a benficia de indemnizatie de somaj, sunt formate din lunile lucrate dupa ce ati venit din concediu crestere copil (CCC) la care se adauga (pana la 12) luni de dinainte de a intra in CCC.

3. Angajatorul trebuie sa va elibereze:
- decizia de concediere;
- adeverinta de vechime;
- adeverinta tip (anexa 26) pentru somaj.