Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit 16% , dar daca n-am profit mai ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit 16% , dar daca n-am profit mai platesc ceva?

Buna ziua.
Va deranjez cu o intrebare : ce se intampla daca aleg sa platesc impozit pe profit , dar nu am inregistrat nici un profit, din contra, am inregistrat pierdere? Mai trebuie sa platesc ceva?
Poveste pe scurt despre calculul impozitului pe profit:
Avem 10000 venituri, 9000 cheltuieli, deci un profit brut de 1000. La acest 1000 aplicam 2% si aflam ca 20 ne permite legea sa avem cheltuieli deductibile de protocol, din 520 cat am gasit in rulajul contului 623, 500 fiind nedeductibil.
Profit impozabil: 1000+500=1500 Impozit pe profit 240. Profit net 760.
In semestrul 2 al acestui an se calculeaza impozitul forfetar si se inregistreaza si se plateste suma care este mai mare: Impozitul pe profit sau Impozitul forfetar.
Potrivit OUG nr. 34/2009 incepand cu al doilea trim. al anului 2009 (mai exact 1 mai 2009) trebuie platit un impozit minim. Pentru mai multe detalii va recomand sa aveti in vedere si HG. nr. 488/2009, modifica normele de aplicare ale Codului fiscal.

mariamem a scris:

Buna ziua.
Va deranjez cu o intrebare : ce se intampla daca aleg sa platesc impozit pe profit , dar nu am inregistrat nici un profit, din contra, am inregistrat pierdere? Mai trebuie sa platesc ceva?

Daca este sa ne referim inainte de aplicarea impozitului forfetar sau socieatatea ati infiintat-o in anul in curs....doar daca cheltuielile nedeductibile erau sub limita pierderii contabile atunci nu mai platiti impozit pe profit.
in cazul in care societatea este infintata de mai multi ani , atunci va incadrati in grila de impozitare din Og34/2009.
Daca firma nu a fost infiintata anul acesta , veti plati impozitul forfetar conform OUG 34/2009.