Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Control fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Control fiscal

In urma cu doi am avut un control fiscal la sediul societatii, care intre timp a fost suspendat timp de 6 luni.Mentionez ca acest control inca nu a fost incheiat.Pe perioada controlului stiu ca se suspenda termenul de prescripie.Intrebarea este ce se intampla cu perioada de timp cat a fost suspendat controlul?Curge termenul de prescriptie in aceasta perioada sau este in continuare suspendat?
Multumesc.
Cod procedura fiscala:

Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.

(3) Dreptul de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.

(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârşirii faptei ce constituie infracţiune sancţionată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.

Art. 92 Întreruperea şi suspendarea termenului de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiei fiscale

(2) Termenele de prescripție prevăzute la art. 91 se suspendă:
.......
b) pe perioada cuprinsă între data începerii inspecției fiscale și data emiterii deciziei de impunere ca urmare a efectuării inspecției fiscale;
Ioan Petru Butariu, Contabil
"între data începerii inspecției fiscale și data emiterii deciziei de impunere ca urmare a efectuării inspecției fiscale".
Nu cunoasteti vreo speta similara?Ce se intampla cu perioada in care inspectia este suspendata?Este inclusa in aceasta perioada dintre data inceperi inspectiei si data emiterii deciziei?
Multumesc.
anasm12 a scris:

"între data începerii inspecției fiscale și data emiterii deciziei de impunere ca urmare a efectuării inspecției fiscale".
Nu cunoasteti vreo speta similara?Ce se intampla cu perioada in care inspectia este suspendata?Este inclusa in aceasta perioada dintre data inceperi inspectiei si data emiterii deciziei?
Multumesc.

Nu am inteles exact intrebarea voastra.
Intrebarea era daca in perioada cat este suspendata inspectia fiscala, se suspenda sau curge termenul de prescriptie?
Se suspenda.