Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie nou nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie nou nascut

Buna ziua,am o intrebare,momentan sunt in somaj timp de6luni,pana in martie si cand ies din somaj si daca e sa ma angajez direct din somaj,am dreptul la indemnizatia de nou nascut daca 6luni sunt in somaj si dupa aceea direct lucrez inca 6 luni?se poate?
1. Nu se numeste "indemnizatie nou nascut" ci "indemnizatie pentru concediu crestere copil" (CCC).

2. Daca dupa incetarea somajului aveti venituri din salarii si dupa 6 luni veti naste veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sunt eligibile si lunile in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj.
Eu momentan nu sunt insarcinata,as dori sa raman insarcinata dupa cele 6luni de somaj si 6de lucru,adica dupa ce fac un an,atunci numa as dori sa raman insarcinata,se poate sa iau asa ccc ul?dar sa ma duc la lucru in continuare si dupa un an de somaj plus lucrat pana imi permite sarcina,asa pot obtine ccc ul? Multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Asadar va programati sarcina in functie de cele de mai sus.

3. In raspunsul meu anterior v-am spus:
2. Daca dupa incetarea somajului aveti venituri din salarii si dupa 6 luni veti naste veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sunt eligibile si lunile in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj.