Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... TAXA DE TIMBRU
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

TAXA DE TIMBRU

As dori un raspuns la urmatoarea chestiune:
Care este valoarea taxei de timbru pe Codul procesual civilm aplicabila la valoare la actiunile depuse pt. recuperare creante?
as dori raspuns pe mail - carmen.curelea@yahoo.com
multumesc anticipat.

Daca prin actiune in recuperare creante intelegeti actiuni in pretentii taxa este stabilita prin Legea 146 (nu prin c.p.c.) in raport de valoarea creantei dvs. undeva intre 9 si 2 procente .. in raport de valoarea creantei.
Daca incercati sa va recuperati suma de bani pe calea somatiei de plata taxa este de 39 lei.