Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa timbru si timbru judiciar sunt fixe?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa timbru si timbru judiciar sunt fixe?

cererea de somatie de plata adresata instantei trebuie timbrata cu taxa timbru si timbru judiciar. valoarea acestor doua taxe nu este fixa? (39 lei, respectiv 0,3 lei). in dreptul civil este de 10% parca din suma, dar in somatia de plata am inteles ca sunt sume fixe de 39 si 0,3 lei. care este valoarea acestor taxe?
Va multumesc
in drept comun se timbreaza la valoare, nu cu 10 % ci conform unui tabel, pe care il gasesti aici
www.avocatnet.ro/content/art... >

iar timbrul judiciar se plateste la valoare nici acesta nu e fix, 0,3 - 5 lei in funcie de valoare(si de judecator, unii cer doar 0,3 lei indiferent de valoarea debitului)

cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Avocat Alexandru Gheorghe, Avocat
Somatia de plata trebuie insotita de taxa de timbru judiciar si timbru judiciar.

I. Valoarea taxei de timbru este fixa, de 39,00 lei
art. 3, lit o indice 1 din Legea nr. 146/1997, privind taxele judiciare de timbru, reglementeaza acest aspect:
Art. 3. - Acţiunile şi cererile neevaluabile în bani se taxează astfel:
o1) cereri pentru emiterea somatiei de plata 39 lei

II. Valoarea timbrului judiciar ce insoteste cererea de chemare in judecata in care se solicita emiterea unei ordonante care sa contina somatie de plata, este data de valoarea obiectului cererii.
Art. 3, aln. 2 din O.G. 32/1995 reglementeaza acest lucru.
Art. 3. - (1) Cererile de chemare în judecată, adresate instanţelor judecătoreşti, se timbrează cu timbru judiciar în valoare de 3.000 lei, în cazul în care se solicită soluţionarea în fond a cauzei, şi în valoare de 1.500 lei, când cererile au ca obiect exercitarea unei căi de atac.
(2) În cazul în care cererile prevăzute la alin. (1), indiferent dacă privesc fondul sau o cale de atac, au ca obiect o valoare mai mare de 1.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 15.000 lei, dacă valoarea este de peste 10.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 30.000 lei, iar dacă valoarea este de peste 100.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 50.000 lei.

O cerere pentru emiterea unei ordonante care sa contina somatie de plata poate fi timbrata cu timbru judiciar de o,3 lei daca valoarea creantei este de pana la 100 lei, cu 1,5 lei daca valoarea creantei este intre 100 - 1000 lei, 3 lei daca valoare creantei este intre 1000 - 10000 si 5 lei daca valoarea creantei depaseste 10000.

unele instante tin cont de acest lucru si te pun sa completezi valoarea timbrului judiciare, altele se multumesc cu timbru de 0,3 lei
Cel mai bine este sa vedeti legea nr.146/1997 actualizata, apoi chiar daca veti timbra insuficient, odata cu citatia vi se v-a pune in vedere, daca este cazul, sa timbrati corespunzator pana la primul termen, atatandu-va si suma.
care mai sunt taxa de timbrusi timbrul judiciar pentru inscriere unei creante in tabloul creditorilor(declaratie de creanta )?
pentru inscriere creanta - 120 lei taxa de timbru si 0.3 lei timbru judiciar