Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa timbru si timbru judiciar sunt fixe?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa timbru si timbru judiciar sunt fixe?

cererea de somatie de plata adresata instantei trebuie timbrata cu taxa timbru si timbru judiciar. valoarea acestor doua taxe nu este fixa? (39 lei, respectiv 0,3 lei). in dreptul civil este de 10% parca din suma, dar in somatia de plata am inteles ca sunt sume fixe de 39 si 0,3 lei. care este valoarea acestor taxe?
Va multumesc
In cazul creantelor salariale nu se taxeaza . Vezi art. 285 din Codul muncii.
Vezi art. 123 din Legea 85/2006:
Art. 123. - Creanţele vor fi plătite, în cazul falimentului, în următoarea ordine:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea şi administrarea bunurilor din averea debitorului, precum şi plata remuneraţiilor persoanelor angajate în condiţiile art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 şi ale art. 98 alin. (3), sub rezerva celor prevăzute la art. 102 alin. (4);
2. creanţele izvorâte din raportul de muncă;
3. creanţele reprezentând creditele, cu dobânzile şi cheltuielile aferente, acordate de instituţii de credit după deschiderea procedurii, precum şi creanţele rezultând din continuarea activităţii debitorului după deschiderea procedurii;
4. creanţele bugetare;
5. creanţele reprezentând sumele datorate de către debitor unor terţi, în baza unor obligaţii de întreţinere, alocaţii pentru minori sau de plată a unor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existenţă;
6. creanţele reprezentând sumele stabilite de judecătorul-sindic pentru întreţinerea debitorului şi a familiei sale, dacă acesta este persoană fizică;
7. creanţele reprezentând credite bancare, cu cheltuielile şi dobânzile aferente, cele rezultate din livrări de produse, prestări de servicii sau alte lucrări, precum şi din chirii;
8. alte creanţe chirografare;
9. creanţele subordonate, în următoarea ordine de preferinţă:
a) credintele acordate persoanei juridice debitoare de către un asociat sau acţionar deţinând cel puţin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot în adunarea generală a asociaţilor, ori, după caz, de către un membru al grupului de interes economic;
b) creanţele izvorând din acte cu titlu gratuit.
Am citit ce a scris CAZACIOC si nu stiu unde sa ma incadrez. Am prestat servicii si am facturi scadente catre o firma fata de care un alt creditor a cerut insolventa. In cazul in care se ajunge la faliment ma gandesc cu groaza cum se platesc creditorii si in ce ordine. Debitoare este o S.A. , este o fabrica deci are angajati multi , spatii depozitare si productie , produse (alimente) , utilaje , etc. Pe intelesul meu imi puteti spune care este ordinea in care suntem despagubiti ? Va rog mult . Stiu ca are credite la banci , stiu ca participa la licitatii ....Am zilnic contact cu ei dar nu ma platesc pe motiv ca nu au bani.
O seara buna, Cristi