Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil(teren+constructii) aflat in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil(teren+constructii) aflat in indiviziune

ce articole de lege incalca un notar care autentifica un contract de vanzare cumparare al unui imobil(teren+constructii) aflat in litigiu judecatoresc de iesire din indiviziune
E notat litigiul in cartea funciara?
Dupa pararea mea notarul nu trebuie facut raspunzator in aceasta situatie. Vanzatorul declara, printre altele, in cuprinsul contractului de vanzare cumparare ca nu exista nici un litigiu pe rolul vreunei instante judecatoresti cu privire la imobilul pe care il vinde. Notarul a solicitat extras de CF, imobilul s-a dovedit a fi liber de sarcini si astfel notarul a putut incheia vanzarea. Raspunzator pt.aceasta sotutie este insusi vanzatorul care a declarat in fals. Litigiiile nu se noteaza la Cartea Funciara.